Dažnai gauname užklausų iš klientų projektų, kuriuose įrengtus wM-Bus skaitiklius reikia suprantamai ir patikimai užfiksuoti ir apdoroti energijos valdymui ar energijos stebėsenai.
Tačiau kaip galima pasiekti, kad duomenys būtų išsamiai fiksuojami visame plote? Kokios technologijos reikia? Kur tiksliai turėtų būti įrengti prietaisai?

Šiame tinklaraščio įraše atskleidžiame, kaip įveikiame šią užduotį padėdami savo klientams.
Trumpa įžanga padės suprasti, kaip veikia wM-Bus magistralė ir kuo ji skiriasi nuo M-Bus magistralės.

Susipažinę su M-Bus žino, kad M-Bus tinkle gali būti tik vienas Master įrenginys. Visi skaitikliai yra prijungti prie šio Master įrenginio.
Šis M-Bus pagrindinis įrenginys dvillaide linija tiekia energiją visiems skaitikliams, tuo pačiu metu kontroliuodamas ryšį ir fiksuodamas skaitiklių duomenis. Prijungti skaitikliai siunčia duomenis tik Master įrenginio prašymu.

WM-Bus magistralė yra skirtinga. Tarp siuntėjo (skaitiklio) ir imtuvo nėra fizinio ryšio. Be to, tarp siuntėjo ir imtuvo nevyksta tiesioginis ryšys. Skaitiklis iš anksto nustatytu intervalu siunčia užregistruotus suvartojimo duomenis, užkoduotus arba ne, per savo wM-Bus radijo modulį 868 MHz dažniu, kuris plačiai paplitęs Europoje.
Priklausomai nuo įvairių veiksnių, imtuvas gali priimti ir apdoroti skaitiklio telegramą. Dėl to įjungimas į eksploataciją ir rodmenų nuskaitymo infrastruktūros bei signalo kokybės patikrinimas tampa sudėtingas. Priklauso nuo skaitiklių siuntimo intervalo ir pasitaiko, kad tenka ilgiau laukti.

Per pirminį pokalbį su klientu išsiaiškiname tokias sąlygas.
Kiek skaitiklių reikia užfiksuoti? Ar visuose skaitikliuose įrengtas wM-Bus modulis? Kur yra skaitikliai? Ar objekte yra Interneto ryšys?
Ši informacija leidžia mums priimti pirminį preliminarų sprendimą, kokią technologiją ir kokiose vietose reikia įdiegti.

Visada siūlome atlikti patikrinimą vietoje, kad kuo mažiau liktų atsitiktinumų. Naudodami mobilią stotį per 30-60 minučių įvairiose vietose fiksuojame skaitiklių duomenis. Joje įrengtas duomenų koncentratorius MUC500 W, įkraunama baterija ir GPS imtuvas.
Tolesnėje analizėje galime palyginti įvairias vietas ir išskirti tą, kurioje daugumos skaitiklių tinklo ryšys (RSSI) yra geras arba pakankamas.

Teoriškai to pakanka, tačiau kaip tai pasireiškia realiame gyvenime.
Pasirinkau kliento projektą, kuriame skaitiklių duomenų nuskaitymą įgyvendinome tik naudojant "wM-Bus". Tai didelis prekybos centras, užimantis 285 000 m² plotą, kuriame yra daugiau kaip 500 skaitiklių.
Visi skaitikliai įrengti tik pirmame aukšte. Dėl to nereikia fiksuoti skaitiklių iš skirtingų aukštų. Atlikę patikrinimą vietoje ir tolesnę analizę, rekomendavome tokį sprendimą:

  • 7x MUC duomenų koncentratoriai
  • Įrengti valdymo spintelėje su 24 V nuolatinės srovės maitinimo šaltiniu, MUC500 W ir antena, skirta montuoti ant sienos.
  • 13 x wM-Bus kartotuvai


Pasitarę su užsakovu, galutinai nustatėme vietas, kuriose turi būti įrengti įrenginiai. Klientas sutiko įrenginius sumontuoti pats.



"wM-Bus" kartotuvai įrengti žaliuose taškuose pažymėtose vietose, o MUC duomenų koncentratoriai - turkio spalvos taškuose pažymėtose vietose.
Aptiktų skaitiklių sąrašą "Excel" programoje kas valandą dukart sutikrinome su kliento pateiktu skaitiklių sąrašu.



Praėjus tam tikram laikui, beveik visus skaitiklius pavyko užfiksuoti bent kartą. Keletas trūkstamų skaitiklių buvo patikrinti jų buvimo vietoje bendradarbiaujant su užsakovu.
Paaiškėjo, kad šiuose skaitikliuose nebuvo wM-Bus modulio. Todėl klientas galėjo užsisakyti modulius ir vėliau patikrinti, ar juos taip pat galima užfiksuoti.
Projekto pabaigoje buvo sukonfigūruotas ir išbandytas duomenų perdavimas į energijos valdymo sistemą.

Mūsų išvada:
"Geras planavimas - pusė darbo".

Tai dar kartą patvirtina šis projektas. Patikrinimas vietoje ir detalus planavimas gerokai supaprastino eksploatacijos pradžią.