Geros įrangos būklės palaikymas yra labai svarbus jūsų veiklos efektyvumui ir produktyvumui. Tačiau nustatyti galimas problemas, kol jos nesukėlė įrangos gedimo ir prastovos, gali būti sudėtinga užduotis.
Belaidė vibracijos analizė yra esminis mašinų techninės priežiūros ir būklės stebėsenos metodas. Ji suteikia vertingos informacijos apie mašinų būklę, nes padeda nustatyti vibracijos modelių pokyčius, kurie gali rodyti besivystančią problemą.
Štai keletas pagrindinių priežasčių, kodėl belaidė vibracijos analizė yra svarbi mašinų techninei priežiūrai ir būklės stebėsenai:

  • Ankstyvas problemų nustatymas
  • Geresnis techninės priežiūros planavimas
  • Didesnis įrangos patikimumas
  • Mažesnės techninės priežiūros išlaidos

Pagrindiniai belaidės vibracijos analizės terminai ir sąvokos

Vibracijos matavimai grindžiami trimis pagrindiniais principais: pagreičiu, greičiu ir poslinkiu. Šie principai naudojami belaidėje vibracinėje analizėje, siekiant išmatuoti ir išanalizuoti mašinų ir konstrukcijų vibracijos charakteristikas,
kad inžinieriai galėtų anksti nustatyti problemas ir imtis taisomųjų veiksmų prieš įvykstant gedimui.

Pagreitis

Pagreičio matavimai yra neatsiejami belaidės vibracinės analizės matavimai, nes jie suteikia svarbios informacijos apie galimas problemas. Pagreičio matavimo zondai (pvz., MEMS jutikliai) yra labai jautrūs ir gali aptikti net mažus vibracijos pokyčius,
o tai gali būti ankstyvas problemų požymis. Jie pasižymi plačiomis dažninio atsako charakteristikomis ir gali aptikti įvairius gedimus.
Be to, jie yra pageidaujamas metodas, todėl yra įtraukti į daugelį pramonės standartų, taikomų vibracijos matavimams, be to, yra reikalavimas, kad įranga būtų sertifikuota pramonėje.

Greitis

Tai parametras, kuris yra svarbus norint kiekybiškai įvertinti bendrą vibracijos stiprumą ir jos poveikį mašinos veikimui. Greičio jutikliai, palyginti su akselerometrais, turi siauresnę dažninę charakteristiką,
todėl jie labiau tinka matuoti vidutinio dažnio vibracijas, kur geriau tinka gedimams, atsiradusiems dėl disbalanso ar išderinimo, nustatyti. Jie taip pat yra svarbių pramonės standartų dalis ir reikalingi sertifikuojant įrangą.

Poslinkis

Poslinkio matavimai yra labai svarbūs nustatant tokias problemas, kaip nesąryšis, nes jais tiesiogiai matuojamas stebimos mašinos judėjimas. Jutiklių zondai turi siaurą dažninę charakteristiką ir geriausiai tinka matuoti žemo dažnio virpesius
kuriuos gali sukelti konstrukcinės problemos. Be to, jie naudojami vertinant galimas mašinų medžiagų deformacijas ir gali užkirsti kelią struktūrinio vientisumo problemoms, todėl yra gyvybiškai svarbūs saugai.


Gedimai ir juos atitinkantys dažnių diapazonai



Įrangos disbalansas gali sukelti vibraciją žemo dažnio diapazone, paprastai 1X mašinos veleno sukimosi greičio.
Šie gedimai atsiranda, kai mašinos veleno masės centras pasislenka nuo jo geometrinio centro, todėl atsiranda radialinė jėga, įtempianti įrangą ir ją nusidėvinti.


Kai du besisukantys velenai nėra lygiagretūs (pasvirę kampu) ir (arba) jų centrinė ašis pasislinkusi, atsiranda nesąryšis. Kaip ir disbalanso atveju, dėl jų padidėja mašinos vibracija ir įtempiai, kurie gali sukelti gedimą ir (arba) sugadinimą.
Paprastai aukštas maksimumas, kai mašinos sukimosi dažnis yra 2 kartus didesnis už mašinos sukimosi dažnį, yra geras nesutapimo požymis.



Šio tipo gedimas pasireiškia kaip vibracijos viršūnės, kurių dažniai yra sveikieji sukimosi dažnio kartotiniai (1X, 2X, ..., ..., 10X).
Juos gali sukelti netinkamas įrangos montavimas, atsilaisvinę varžtai ar inkarai arba įrangos korpuso defektai.


Daugumoje mašinų, kuriose naudojami besisukantys elementai, naudojami guoliai, kurie patys turi ribotą gyvavimo ciklą ir laikui bėgant dėvisi.
Be to, jei mašina dirba įtemptomis sąlygomis dėl kitų gedimų (disbalanso, nesuderinamumo, laisvumo), guoliai nustoja galioti dar greičiau,
o tai sukelia aukšto dažnio vibracijas, kurios yra neintegraliniai veleno sukimosi greičio kartotiniai. Tai yra geras ženklas, kad guolius reikia pakeisti, leidžia įvykti kritiniam gedimui.


Apibendrinant galima teigti, kad analizuojant vibracijos viršūnių dažnius galima nustatyti, koks konkrečiai gedimas gali būti mašinoje (dėl ko padidėja vibracija).